Realizacja posiłków regeneracyjnych
Oferowany przez nas produkt w połączeniu z innowacyjnym automatem umożliwiającym sprzedaż ciepłych dań 24h 7dni w tygodniu doskonale sprawdza się w realizacji pełnowartościowych posiłków regeneracyjnych dla naszych kontrahentów.
Posiłki regeneracyjne dla pracowników realizowane są poprzez przygotowanie dla kontrahenta indywidualnych kart przedpłaconych, gdzie każda z kart posiada swój numer identyfikacyjny. Na kartach programowany zostaje limit dzienny bądź miesięczny do wykorzystania (ilościowy bądź wartościowy) ustalany w zależności od potrzeb. Każdy z pracowników w dowolnym momencie może skorzystać z automatu wybierając posiłek za pomocą intuicyjnego ekranu dotykowego – posiłek wydany zostanie na gorąco, gotowy do spożycia.
Dobór menu posiłków regeneracyjnych ustalane jest każdorazowo z kontrahentem
Daje to pełen wachlarz możliwości i doceniane jest przez odbiorców, którzy mają zapewnione codziennie świeże dostawy posiłków, znajdujących się w monitorowanej chłodni z możliwością ich zakupu w każdym czasie.
Zgodnie z art. 232 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych odpowiedni pod względem kaloryczności posiłek, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.
W rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie profilaktycznych posiłków znajdują się zasady wydawania posiłków ich rodzaje i wymagania, jakie powinny spełnić.
Posiłek regeneracyjny należy się pracownikom, którzy wykonują pracę związane z wysiłkiem fizycznym:
- powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 2000 kcal (8375 kJ) u mężczyzn i powyżej 1100 kcal (4605 kJ) u kobiet
- powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura poniżej 10°C lub w których wskaźnik obciążenia termicznego służący do oceny średniego wpływu oddziaływania ciepła na człowieka w okresie reprezentatywnym dla jego pracy (WBGT) wynosi powyżej 25°C
- powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym; za okres zimowy uważa się okres od dnia 1 listopada do dnia 31 marca,
- przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i innych zdarzeń losowych,
- pod ziemią.
Wymogi, jakie powinien spełniać posiłek regeneracyjny
Posiłek profilaktyczny dla pracownika wykonującego pracę fizyczną powinien posiadać około 1000 kalorii oraz zawierać około:
50-55% węglowodanów, 30-35% tłuszczów, 15% białek.
Odliczenie kosztów związanych z realizacją posiłków regeneracyjnych
Świadczenie w postaci przekazywanych pracownikom kart przedpłaconych w przypadku braku po stronie zakładu pracy możliwości wydawania w naturze posiłków profilaktycznych, może korzystać z wyłączenia z podstawy wymiaru składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy (§ 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, dalej: rozporządzenie składkowe oraz art. 21 ust. 1 pkt 11b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Standard realizacji usługi
przez Best Meals
Zapewnienie pracownikom posiłków regeneracyjnych czy też dofinansowanie ze strony pracodawcy jest docenianą przez każdego formą gratyfikacji, dodatkowym bonusem, dlatego współpracując z Best Meals otrzymujesz:
- Gwarancję smacznych, zdrowych, pełnowartościowych posiłków w formie zimnej i gorącej,
- Dostępność rozwiązania dla każdego z pracowników 24h 7 dni w tygodniu,
- Możliwość przygotowania indywidualnego menu pod potrzeby danej organizacji czy preferencji pracowników,
- Dostęp do prostego modelu monitorowania i rozliczania posiłków,
- Bezpieczeństwo i wysoką jakość produktu,
- Całodobowy kontakt z naszym działem realizacji usług.